Galeria Wnętrz styl nowojorski
Penthouse na Manhatanie
Od lat jest wyróżniana jako symbol zamożnej części Nowego Jorku, marzenie wielu, spełnienie zaledwie kilku. Kto nie słyszał o niewiarygodnie drogich penthousach przy the 5th Avenue na Manhattanie? Wykończone w nowojorskim stylu dają ich właścicielom (aktorom, biznesmenom i celebrytom) poczucie luskusu i prestiżu.
Styl retro
Wnętrze 25-ciopokojowego, luksusowego apartamentu przy słynnej alei 5th Avenue na Manhattanie. Uwagę zwracają liczne detale wykraczające poza klasykę stylu nowojorskiego, a mające na celu zachowanie dawnego wyglądu: sztukateria czy żyrandole. Jego pierwszym właścicielem był magnat węglowy Murry Guggenheim.
Upper East Side
Salon, z którego roztacza się panoramiczny widok na Central Park, mieści się na jednym z pięter drapacza chmur, zbudowanego w dzielnicy Upper East Side, w bezpośrednim sąsiedztwie Manhattanu. Przedstawia klasyczne wyposażenie w nowojorskim stylu, bez przesytu dekoracyjnego, za to z drogimi meblami i przestronnym wnętrzem.
Kuchnia z widokiem
W stylu nowojorskim każde pomieszczenie musi mieć przestrzeń. Podobnie ma się rzecz z kuchnią: dwie wyspy do przygotowania potraw leżą symetrycznie i w odpowiedniej odległości. Z kuchnią jest połączona część jadalna, z niesamowitym widokiem na Manhattan. Szafki kuchenne z cerusowanego dębu, a tylne osłony z niklowanych płytek.
Modern penthouse
Typowy przykład nowoczesnego apartamentu w jednym z nowojorskich drapaczy chmur, z widokiem na rzekę Hudson. Dzięki sporej przestrzeni łatwo oddzielić – w naturalny sposób – część jadalną od salonu, w którym dominuje ład i symetria. Abstrakcyjna rzeźba to jedyne upiększenie pomieszczenia, które musi być pozbawione natłoku dekoracji.
Biały salon
Styl nowojorski lubi stonowane kolory i raczej w jasnych odcieniach. Dają poczucie przestrzenności (dodatkowo wzbogaca ją lustro), nawet jeśli pomieszczenie nie jest duże. Na tym tle doskonale wyróżniają się brązowe krzesła z okrągłymi oparciami i obrazy na ścianach z obowiązkową, amerykańską sztuką współczesną.
Kawalerka
Jeden, duży pokój z wyraźnym podziałem na część sypialną i dzienną, mimo braku ściany. Uwagę zwraca szaro-kremowa tonacja wnętrza, bardzo typowa dla tego stylu. Oszczędnie wkomponowane dekoracje subtelnie dodają uroku całemu pomieszczeniu (narzuta łóżkowa i dywan w tym samych wzorach, poduszki, szklane wazony, obrazy, zegar ścienny).
Nowoczesna łazienka
Styl nowojorski lubi nowoczesność i widoczne bogactwo właścicieli. Armatura z ekskluzywnego Graffa, wolnostojąca wanna z widokiem, płytki w kolorach bieli i czerni oraz przestrzenność całego pomieszczenia znakomicie to podkreśla. Do tego duże, okrągłe lustro spełniające fukcję dekoracyjną, no i wszechobecna symetria na podłodze.
Odnowiona łazienka
Trend nowojorski to nie tylko nowoczesność. W starych mieszkaniach kamienic Upper East Side świetnie odnajdują się odnowione łazienki w stylu sprzed kilkudziesięciu lat. Zwraca uwagę znakomity wybór kolorów, materiałów i oświetlenia. Dzięki użyciu bieli, szkła i kinkietów uzyskano efekt przestrzeni, mimo małej powierzchni łazienki.
Styl loftowy
To własnie styl nowojorski wynalazł lofty zwane inaczej stylem industrialnym. Stare, obszerne magazyny czy prawie dwustumetrowe, często zaniedbane wnętrza starego Nowego Jorku idealnie nadawały się na wykończenie dające przestrzeń, zgrabnie łącząc przy tym stare z nowym, np. nieotynkowana ściana ceglana z nowoczesnymi schodami.
Stylowy ład
Świetny widok z okna to dużo, ale nie wszystko. Styl nowojorski lubi porządek w treści i formie. Jednolite, szare kolory zaprowadzają ład w pomieszczeniu, podobnie jak minimalna ilość dekoracji. Duże otwory okienne dają potrzebną w tym stylu przestrzeń. Idealne miejsce na spotkanie biznesowe w stylu café avec, a więc kawa z koniakiem.
Stylowa kuchnia
Zgodnie z filozofią stylu, użyte w nim meble muszą być drogie. To styl bez wątpienia dla bogatych, np. w postaci mebli kuchennych niemieckiej firmy Nolte, oferującej produkty z realistycznym wyglądem prawdziwego drewna. Użycie tylko dwóch kolorów (kremowej bieli i ciemnego dębu) nadaje kuchni doskonale wyważone ogólne wrażenie.
charakterystyka stylu
Jak sama nazwa wskazuje, jest to styl który przyszedł ze Stanów Zjednoczonych, a konkretnie z Nowego Jorku – mekki amerykańskiej awangardy mody. Wnętrza nowojorskich apartamentów miały w swoim założeniu wprowadzać zupełnie nowe trendy w projektowaniu, przy jednoczesnym zapożyczaniu co bardziej modnych wzorów ze znanych już wcześniej styli.
Nowojorski styl charakteryzują przede wszystkim wielkie przestrzenie, które tak często możemy oglądać choćby w filmach amerykańskich. To właśnie ten styl wprowadził pojęcie obszernych apartamentów, prestiżowych penthouse’ów i dwupoziomowych mieszkań. Styl nowojorski jako pierwszy wprowadził pojęcie tzw. open space czyli otwartej przestrzeni uwzględniającej połączenie salonu, kuchni, jadalni i czasami nawet sypialni.
Podsumowując: wnętrza w tym stylu są dla tych, którzy gustują w elegancji i klasyce, lubią wolność przestrzeni, dużo światła i skromną ilość dodatków.
Dekoracje i akcesoria
Styl nowojorski nie lubi się specjalnie z dekorami, bibelotami i gadżetami. Kładzie raczej nacisk na stylowe meble, subtelne wzornictwo i odpowiednie ustawienia sprzętów w danym pomieszczeniu. pracę tekstur i powierzchni między sobą. Jeżeli już musi być jakaś dekoracja, to najlepiej w formie obrazów sztuki współczesnej (Edward Hopper, Grant Wood, Georgia O’Keeffe, Aron Douglas, Charles Sheeler) czy pop-art’u Andy Warchola.
Umeblowanie
Kupując meble w stylu nowojorskim powinniśmy pamiętać, że przy ich ustawianiu powinna dominować symetria. Meble w tym stylu muszą być obite eleganckim materiałem, podobnie ma się rzecz z krzesłami i fotelami. Cechować je musi wysoki komfort użytkowania. W jadalni centralnym punktem powinien być stół, zrobiony z litego drewna lub szklany. Ważne, by nie przesadzić z ilością sprzętu – nowojorski styl nie lubi przeładowania, gdyż potrzebuje przestrzeni!
Oświetlenie
Obok nieograniczonej przestrzeni, to właśnie oświetlenie jest najistotniejszą kwestią. Przede wszystkim powinno umiejętnie dzielić pomieszczenie na mniejsze części: nad stołem w jadalni musi być obowiązkowo lampa sufitowa, za to w innych częściach mieszkania warto postawić niejsze lampki stolikowe, lampy stojące, a nawet kinkiety. Często stosowanym zabiegiem dającym optyczne powiększenie wnętrza jest użycie luster, które stanowia jednocześnie ozdobę na ścianach.
Schemat kolorów
W stylu nowojorskim panuje na szczęście spora dowolność barw. Dzięki temu kolory wnętrz, mebli czy podłogi można dobierać pod gust i cechy charakteru domowników. Jeśli jednak chcemy trzymać się klasyki, to powinniśmy przede wszystkim pamiętać o bieli, czerni, beżu i szarościach.