Galeria Wnętrz styl włoski
Minimalizm
Włoskie domy mają dziś zazwyczaj prostą, czystą i nieskomplikowaną atmosferę, w przeciwieństwie do ich przodków, którzy lubili dekorować dom mnóstwem ozdób i figurek. W wielu włoskich domach, niektóre elementy często pełnią więcej niż jedną funkcję, aby zapewnić wydajność pomieszczenia, np. rozkładana sofa. Każdy mebel powinien uzasadniać swoją przydatność.
Mądre oświetlenie
Nie ma jednej, idealnej zasady oświetlenia we włoskich wnętrzach. Raczej sposób oświetlenia jest dostosowywany do konkretnego wnętrza. Jeśli mieszkasz w mieście, duży i mieniący się żyrandol będzie świetnym sposobem na podkreślenie wysokości mieszkania. Za to delikatne i rozproszone światło uzyskasz za pomocą kilku lamp podłogowych i stolikowych.
Używanie naturalnych materiałów
Włoskiego styl wykończenia wnętrz wręcz z tego słynie. Włosi dopracowali niemal do perfekcji umiejętność łączenia drewna, kamienia, metali i szkła. Dlatego w wykończeniach wnętrz w stylu włoskim łatwo znajdziemy piękne mozaiki na podłodze, efektowne marmurowe blaty, metalowe i drewniane akcenty w meblach, a także wiele wyrobów ze szkła: ozdobne lustra i przeszklenia.
Ważne, małe rzeczy
Klasyczny styl włoski nie byłby pełny bez dobrze dobranych, kolorowych akcesoriów. Uzupełnieniem kuchni moga być np. wiklinowe wazony z owocami albo ozdobne butelki na przyprawy i olejki. Salon warto ozdobić obrazem w antycznej ramie i małymi, szklanymi statuetkami z weneckiego Murano. Na sofie można ułożyć jasne poduszki, a okna zasłonić kotarą w ciężkiej tonacji kolorystycznej.
Kuchnia
Styl włoski idealnie nadaje się do dekoracji kuchni, gdzie królują naturalne materiały wykończeniowe ścian i podłóg, głównie z kamienia i drewna. Meble kuchenne powinny być wykonane z naturalnego drewna i pomalowane na jasny lub ciemny kolor. Często stylizuje się je na antyczny wygląd. Kombinacje różnych rodzajów drewna i wzorów mogą skutecznie wypełnić kuchenną przestrzeń.
Sypialnia po włosku
Można ją rozpoznać po specyficznej aranżacji mebli: łóżka są umieszczane na środku pokoju, czasem po przekątnej. Obok łóżka rzeźbiony lub kuty regał z lampką nocną, z przodu schludna toaletka, a wzdłuż ścian szafki i komody. Wszystko w stonowanych pastelach, z dodatkiem jasnych kolorów. Podłoga rzecz jasna drewniana, często z małym, wełnianym dywanikiem.
Pokój dzienny
Klasyczny salon w stylu włoskim to jasne ściany i wysokie sklepienie stropowe, ewentualnie zdobione sztukaterią. Oświetlenie w postaci żyrandoli, kinkietów, lamp podłogowych i stolikowych. Do siedzenia miękkie sofy z tekstylną tapicerką i fotelami. Obowiązkowo drogie zasłony w oknach, lśniąca podłoga, kominek i elementy dekoracyjne: wazony, figurki, duże rośliny doniczkowe.
Łazienka
Zwykle jest wykończona w jasnych i ciepłych kolorach. Ściany i podłogi są z reguły wyłożone płytkami, a idealną opcją dla sufitu jest malowidło. Włosi nie lubią ostrego światła, dlatego preferowane są kinkiety z tekstylnymi abażurami umieszczonymi po obu stronach dużego lustra. Wanna stanowi na ogół centralny punkt pomieszczenia. W oknach można zainstalować białą lub szarą żaluzję.
charakterystyka stylu
Włoski styl we wnętrzach (wielu projektantów uważa, że jest to główna koncepcja, która wpłynęła na styl śródziemnomorski) wchłania przede wszystkim ciepłe, słoneczne odcienie półwyspu Apenińskiego i w naturalny sposób zlewa się z gorącą mentalnością jego mieszkańców. Wyrafinowana powściągliwość i tradycja włoskiego wnętrza wywołują poczucie spokoju, przytulności i przyjemnego domowego komfortu, tak ważnego we współczesnym świecie. Jasne, neutralne odcienie, naturalne materiały i różnorodne dodatki – to nie wszystko, czym klasyczne wnętrze ojczyzny oliwy zachwyca koneserów. Jakie zatem znaki rozpoznawcze ma włoski styl projektowania wnętrz? Śródziemnomorskie otoczenie, ciepły słoneczny klimat, bogata natura zdecydowanie zasługują tu na uwagę, ponieważ w znaczący sposób wpłynęły na formę i treść włoskiego stylu wykończenia wnętrz.
Współczesne eksperymenty w zakresie aranżacji wnętrz wywarły niewielki wpływ na tradycyjny włoski styl. Ale nowe materiały, wybór dowolnej gamy kolorów i mebli, umożliwiły realizację najbardziej niezwykłych pomysłów w tym kierunku, wnosząc nowe środki wyrazu do włoskiej klasyki. Tworząc wnętrze w stylu włoskim, projektanci muszą wziąć pod uwagę jego charakterystyczne cechy:
Meble z naturalnego drewna.
Najczęściej używanymi gatunkami są dąb lub sosna, oczywiście w wersji lakierowanej. Antyczne meble nie są obce włoskiemu stylowi – stare, bogato zdobione zestawy z drogimi i eleganckimi obiciami zawsze będą pasować do luksusowego, włoskiego salonu. Jednak najważniejsza jest wygoda, dlatego przy wykańczaniu wnętrz w stylu włoskim nie zapomnij o komfortowej sofie, kanapie i fotelach, bogato zdobionych. Meble mają dać poczucie wygody, luksusu i odpoczynku.
Dekoracje na ścianach
Zwyczajowe zakrywanie ścian np. tapetami lub fototapetami to rzecz praktycznie niemożliwa do zobaczenia we włoskich wnętrzach, których ściany zdobione są przede wszystkim wspaniałym weneckim tynkiem, mozaiką lub malowidłami ściennymi. Bardzo często takie wykończenia są opracowywane indywidualnie dla każdego wnętrza i tworzone ręcznie, co zapewnia ich najwyższą skuteczność – remont przeprowadzany jest pod ścisłym nadzorem autora projektu, tak aby zachować wszystkie niuanse projektu.
Organizacja przestrzeni
Charakterystyczną cechą włoskiego stylu wykończeń wnętrz są łuki zamiast zwyczajowych otworów drzwiowych. Integralność pomieszczenia jest osiągana za pomocą podłogi, spójnej w tym samym stylu – warto skonsultować to z projektantem, aby wybrać idealną i harmonijną parę „podłoga-ściana”. Pamiętajmy, że wykańczanie wnętrz w stylu włoskim musi charakteryzować się porządkiem, symetrią, równowagą i powściągliwością.
Ciepłe kolory
Włoski styl wykończeń pod klucz polega przede wszystkim na zastosowaniu odcieni beżu, żółci, pomarańczy i bladego różu, a ściany są najczęściej malowane w brudnobiałych lub śnieżnobiałych kolorach. Włosi bardzo sprytnie potrafią rozjaśnić pomieszczenie za pomocą „podświetlenia” kilku wiodących kolorów jaśniejszym odcieniem. Daje to złudzenie dodatkowego nasłonecznienia miejsca. Pamiętajmy, że styl włoski operuje jasną tonacją barw, stosownie do śródziemnomorskiego klimatu. Musi być ciepło i słonecznie.
Podsumowując, włoska aranżacja wnętrz zapewnia pełną swobodę w zakresie dodatków: luksusowe miękkie meble mogą współistnieć z uroczymi dzianinowymi serwetkami i starym żyrandolem z prostym, kwiatowym welonem. Tworząc mieszkanie lub dom w stylu włoskim, powinieneś dobrze zastanowić się nad każdym szczegółem, by Twój dom stał się naprawdę przytulnym miejscem, przypominającym ciepłe, słoneczne Włochy.