Galeria Wnętrz styl art deco
Awangardowe Art Deco
Wyznawcy tego stylu potrafili pójść znacznie dalej, by sprostać modzie na miarę XXI wieku. Pokój dzienny utrzymany jest w klasycznych kolorach, ale meble i układ pokoju jest więcej niż nowoczesny. Do tego awangardowe dodatki w postaci szklanego stolika oraz ażurowej szafy. Całość wygląda kosmicznie nowocześnie.
Oświetlenie
Jak cały styl, tak i światło jest elementem, które powinno być stonowane i dawać poczucie komfortu. Żyrandol w centralnym punkcie nawiązuje do glamourowego przepychu, za to podświetlany sufit, lampka stolikowa i kinkiety znakomicie doświetlają pomieszczenie tworząc luksusowy klimat.
Klasyczny salon z nutą teraźniejszości
Tutaj wszystko jest podporządkowane klasycznej definicji Art Deco: kolorystyka, meble, geometria. Dzięki nowoczesnym gadżetom i dekoracjom, nurt Deco został jednak świetnie zaadoptowany do nowych, teraźniejszych warunków. Zwraca uwagę kominek wbudowany w ścianę i obłożony dekorem.
Geometria formy
Klasyczne Art Deco jest wierne prostym liniom i czerpie pełnymi garściami z architektury i sztuki. Tu widzimy nowoczesny salon z meblami w geometrycznych kształtach, obrazami o prostych liniach i nawiązujących do form stylu Art Deco (kubizm Picasso i wyrazistość przekazu).
Kuchnia i jadalnia
W tym miejscu mamy pełny zestaw akcentów Art Deco: symetrycznie wykonana ścienna sztukateria, eliptyczne oparcia krzeseł, złocone i czarne okucia szafek, oszklone we wzorki złotawe drzwiczki, jasnobłękitne akcenty lampki i kwiatów, a także podłoga z równolegle ułożonymi deskami polakierowanymi w kolorze kuchennych szafek. Do tego złocone intarsje po bokach stołu.
Sypialnia klasyczna
Można ją rozpoznać po standardowej dla Art Deco aranżacji: złote kolory łóżka, krzesła, lampki nocnej i mebli znakomicie łączą się ze srebrną pościelą i zasłonami tworząc poczucie bogactwa i wyjątkowego komfortu. Na suficie, w centralnym punkcie symetryczny żyrandol, a nad łóżkiem duże lustro w złotawej ramie, które znakomicie powiększa całe pomieszczenie.
Modern living room
Art Deco w nowoczesnym wydaniu to połączenie symetrii i wyrazistych kształtów z nowoczesną formą mebli przy zachowaniu przestronności i kolorystyce stylu. Symetryczny żyrandol, lampka stolikowa i podświetlane ściany w pikowane wzory tworzą nastrój luskusu. Nowoczesna, narożna sofa jest gwarantem komfortu, a całość dopełnia wyrazista geometria ścian.
Łazienka
Zwykle jest wykończona w jasnych kolorach. Króluje biel i błękit. Wspaniale pokazana jest aranżacja oświetlenia: centralnie umieszczony żyrandol i symetrycznie ułożone kinkiety po obu stronach lustra obłożonego mozaiką. Drzwiczki szafek z wyraźnie zaznaczonymi prostopadłymi liniami. Płytki podłogowe w tym samym, błękitnym odcieniu i w rombowych kształtach.
charakterystyka stylu
Art Deco był jednym z najbardziej ekscytujących i wpływowych stylów XX wieku i nadal ma wpływ na projektowanie wnętrz. Jako styl, Art Deco można łatwo dostosować do każdego wnętrza, dzięki czemu pozostaną jego wyraźne ślady. Wciąż projektowane są współczesne odrodzenia mebli w stylu Art Deco, co dowodzi trwałego uroku z natury bogatego i luksusowego stylu Deco.
Wykończenie mieszkania w stylu Art Deco wymaga odważnego myślenia i pozostania w temacie bogactwa i nieznośnego luksusu. Art Deco jest eleganckie, funkcjonalne oraz nowoczesne i choć pochodzi z lat dwudziestych XX wieku, nadal stanowi idealny punkt wyjścia dla wielu współczesnych projektów. Chociaż pełne wnętrze w stylu Art Deco daje oszałamiający efekt, możliwe jest dodanie tylko wybranych elementów wystroju tego stylu, w zależności od gustu mieszkającego. Wnętrza w stylu Art Deco z pewnością wprowadzą odrobinę staroświeckiego blasku i szyku, ale też podkreślą niektóre kluczowe elementy, jak np. kolory, wzory czy dekoracje, a więc to co tworzy współczesne wnętrze …
Styl Art Deco pojawił się po raz pierwszy we Francji, w latach dwudziestych XX wieku, a jego nazwa pochodzi od „Exposition Internationale des Arts Décoratifs et Industriels Modernes” czyli Międzynarodowej Wystawy Nowoczesnej Sztuki Dekoracyjnej i Przemysłowej z 1925 roku. Deco był bardzo popularnym i międzynarodowym ruchem projektowym, który został zaakceptowany na całym świecie i obejmował okres od 1925 do 1940 roku. Obejmujący wszystkie dyscypliny sztuki i rzemiosła styl Art Deco można znaleźć w sztuce, a także w projektowaniu wnętrz, meblach, modzie, biżuterii, tekstyliach i architekturze. Art Deco zostało zainspirowane postępem nowoczesnej technologii lat dwudziestych XX wieku, co widać w płynnych liniach, geometrycznych kształtach i opływowych formach, charakterystycznych dla tego nurtu. Deco ma wrodzoną luksusowość, która jest podkreślona przez użycie srebra, kryształu, kości słoniowej, jadeitu i lakieru. Styl jest typowo elegancki, efektowny i funkcjonalny, no i chyba dzięki tym walorom przetrwał próbę czasu. Deco zawdzięcza swój styl kilku wcześniejszym ruchom: geometrycznym formom sztuki kubistycznej, maszynowemu stylowi konstruktywizmu i futuryzmu oraz oczywiście jego poprzednikowi, secesji. Zauważono również, że istnieją elementy fowizmu, a także sztuki azteckiej, egipskiej i klasycznej starożytności. Art Deco ma charakter czysto dekoracyjny – nie ma podstaw filozoficznych, co wyjaśnia jego szeroki wachlarz zastosowania.
Elementy wystroju wnętrz
Zazwyczaj projekty w stylu Art Deco charakteryzują się schodkowymi lub promieniującymi stylami, w przeciwieństwie do płynnych, organicznych kształtów jego poprzednika, Art Nouveau. Nowoczesny, ale bogaty styl Deco był tak samo dopasowany do budynków użyteczności publicznej, jak projektowanie mebli czy dzieła sztuki. Istnieje wiele przykładów geometrycznych kształtów Art Deco w architekturze – wiele znanych budynków ma charakterystyczny wygląd Deco, szczególnie w Nowym Jorku, że wymienimy tu tylko Chrysler Building lub Rockerfeller Center.
Strukturalnie, projekty Art Deco są oparte na matematycznych kształtach geometrycznych, które czerpały z klasycyzmu grecko-rzymskiego w takim samym stopniu, jak charakterystyczne formy Babilonu, Asyrii, starożytnego Egiptu i Azteków w Meksyku. Art Deco charakteryzuje się trapezoidalnymi, zygzakowatymi i trójkątnymi kształtami, wzorami jodełek, schodkowymi formami, zamaszystymi krzywiznami i motywami słonecznymi – wszystko to można znaleźć w każdej formie Art Deco, od mebli i budynków po biżuterię i dzieła sztuki.
Dekoracje i wzory
Te elementy istniały w stylu Art Deco od samego początku, gdyż pozwalały w ciepły i ujmujący sposób zaaranżować wnętrze. Dlatego dość często wnętrza Deco koncentrują się właśnie wokół wzoru, co czyni go kluczowym elementem w uzyskaniu efektu Art Deco. Wzory, które były szeroko stosowane we wnętrzach Deco, obejmowały liście, gałęzie i pióra, trapezoidy, szewrony i zygzaki, stylizowane zwierzęta i akty, rozbłyski słońca i postrzępione, schodkowe lub spiczaste krawędzie, które przypominają drapacze chmur. Schodkowy, geometryczny projekt żyrandola w Mayfair Penthouse autorstwa Olivera Burnsa jest doskonałym przykładem luksusowego dzieła Art Deco – dodającego elegancji i dekadencji swoją kanciastą, ostrą formą.
Kolory
W wyrazistym stylu Deco najczęściej pojawiają się akcenty srebra, czerni i chromu, dlatego należy wziąć to pod uwagę przy wyborze palety kolorów dla reszty pomieszczenia. Istnieje szeroka gama kolorów, które uzupełniają te błyszczące, metaliczne lub czarne detale Deco: np. jaskrawe i głębokie żółcie, czerwienie, zielenie, błękity i róże. Świetnie to widać w pracach znanego architekta wnętrz, Indii Mahdavi. Przeprojektowane przez nią elementy Art Deco, takie jak liniowe akcenty w kolorze złotym i geometryczna podłoga wyłożona kafelkami są unoszone przez piękny różowy odcień, który jest intensywnie używany w jej wielu projektach.
Materiały i wykończenia
Elementy w stylu Art Deco wykorzystują różne materiały, jednak każdy element projektu ma zazwyczaj luksusowe, błyszczące lub odblaskowe wykończenie. Drewno jest mocno wypolerowane lub alternatywnie wykończone lakierem, które ma niezrównany blask. Lakierowane meble były od początku tego nurtu kluczowym elementem każdego projektu Art Deco – dostępne w kolorze czarnym i białym (dla klasycznego wyglądu Deco) lub w gamie kolorów, w tym pastelowych i głębokich odcieniach, dla bardziej zindywidualizowanych elementów wystroju wnętrz.
Umeblowanie
Meble z lat dwudziestych i trzydziestych XX wieku były uosobieniem seksowności! Efektowne lustra, lśniące drewno, gładkie metalowe wykończenia, bujne skóry, odcienie klejnotów i egzotyczne zdobienia to cechy charakterystyczne mebli w stylu Art Deco. Meble w stylu vintage powracają, a sofy, stoły, szafy i krzesła w stylu Art Deco wciąż cieszą się dużym zainteresowaniem.