Je m’appelle Paris … et toi?

MONTMARTRE, ART NOUVEAU I SECESJA

Styl francuski we wnętrzach przybiera różne oblicza. Czasem onieśmiela barokowym przepychem, innym razem uwodzi zapachem lawendy i sielskim klimatem Prowansji. Nas zachwyca w wydaniu paryskim, które podobnie jak tamtejsza moda, słynie z doskonałego smaku i niewymuszonej elegancji. Jak wyglądają mieszkania rodowitych Paryżan? Co sprawia, że mają w sobie tyle klasy i uroku? Czy można urządzić mieszkanie w stylu paryskim, nie mieszkając w Paryżu?

Styl paryski stawia przed nami podobne wyzwania jak styl loftowy. Żeby urządzić wnętrze zgodnie z jego zasadami, a na dodatek zrobić to dobrze, potrzebujemy odpowiedniej przestrzeni. W paryskich mieszkaniach pierwsze skrzypce gra przecież architektura: wysokie sufity, duże okna porte-fenêtre, ściany pokryte sztukaterią, marmurowe kominki, ułożone w jodełkę parkiety.

Jak łatwo się domyślić, największe pole do popisu mają właściciele mieszkań w starych, zabytkowych kamienicach. Nie oznacza to jednak, że mieszkańcy bloków i domów jednorodzinnych muszą obejść się ze smakiem – wystarczą odpowiednio dobrane materiały, meble i dodatki, żeby przemycić odrobinę paryskiego szyku do każdego wnętrza.

Art Nouveau, secesja w Paryżu

Styl określany jako secesja przeniknął w pierwszej kolejności do takich dziedzin jak architektura, grafika, rzemiosło artystyczne. W zależności od kraju, w którym się rozwijała możemy spotkać różne nazwy jak: Stile liberty, modern, whiplash, „makaronowy”, Morris style, Glasgow style, Jugendstil, Metro style i wiele innych. Artyści, architekci i projektanci związani z tym ruchem, chociaż tworzyli każdy indywidualnie w swoim kraju, wypracowali pewną fuzję idei awangardowych. Duży wpływ na artystów europejskich miała wówczas sztuka japońska, która  pojawiła się w latach 50-tych.

Choć wielu  artystów utożsamianych dziś z secesją nie uważało swoich dzieł za reprezentatywne dla stylu i nie identyfikowało się z ruchem,  to ich twórczość stanowi podstawę tego, co dziś określamy właśnie secesją. W architekturze szczególne miejsce zajmuje Hector Guimard, którego ślady twórczości możemy podziwiać w Paryżu do dziś.

Przykładem może być wyjątkowy Castel Béranger – kamienica wybudowana na zlecenie klientki, czy też tak dziś charakterystyczne wejścia do paryskiego metra. Zaprojektowane przez Guimarda, łączyły elementy żelazne o płynnej linii, nawiązujące do form roślinnych, połączone ze szkłem. Oryginalną konstrukcję możemy dziś zobaczyć na stacji Porte Dauphine, oraz dwie zrekonstruowane: Abbesses i Châtelet.

Na przełomie stuleci czerpiąca inspirację ze sztuki japońskiej art nouveau trafiała w gusty masowego odbiorcy. W 1899 roku „La Maison Moderne” Julius Meier-Graefe, niemiecki pisarz, krytyk i przedsiębiorca  otworzył sklep z towarami „orientalnymi” pod nazwą “La Maison Moderne”.

Wnętrze w stylu art nouveau w Imperium Wnętrz Kokotów 922

Witrażowa lampka w stylu paryskim

Światło i blask

Jak wygląda oświetlenie secesyjne?

Oświetlenie w stylu Art Nouveau podkreśla nastrój i nadaje wnętrzom niepowtarzalny blask. Do mieszkania lub domu urządzanego zgodnie ze stylem secesyjnym możemy wybrać zarówno kinkiety w kolorze mosiądzu lub złota, pozwalające na oświetlenie punktowe, a także oświetlenie górne, na przykład secesyjny żyrandol charakteryzujący się falistymi, płynnymi liniami. Ważne są zdobienia z motywami roślinnymi lub geometrycznymi, które powinna mieć każda lampa secesyjna. Pozwolą na stworzenie komfortowego miejsca do czytania lub wyeksponowanie szczególnie wartych uwagi detali dekoracyjnych.

Eleganckim rozwiązaniem nawiązującym do klasycznego oświetlenia z dawnych lat we wnętrzach w stylu secesyjnym będą również dekoracyjne żyrandole. Wykonane z mosiądzu, z abażurami tradycyjnymi lub płomiennymi skierowanymi ku górze, dzięki czemu światło w równomierny sposób rozprasza się po pokoju i nie męczy oczu, dopełnią całości wykwintnej aranżacji wnętrza nawiązującego do Art Nouveau.

Urokliwym akcentem secesyjnym w kwestii oświetlenia we wnętrzach aranżowanych w tym stylu mogą być również żyrandole florentyńskie. To wyjątkowo piękne lampy, których zdobienia zainspirowane są najczęściej motywami roślinnymi. Wykonane z dbałością o najdrobniejsze detale, lampy w stylu florentyńskim to idealny dodatek do mieszkań lub domów, których mieszkańcy mogą cieszyć się wysokom umieszczonymi sufitami. Bogactwo zdobień lamp florentyńskich pięknie wpasuje się w ich wyszukany, wyjątkowo oryginalny charakter, nawiązując do stylistyki Art Nouveau.

Charakterystyka stylu Art Nouveau

Po wielkich sukcesach nurt secesji przeniósł się na całą Europę, a potem na cały Świat. Secesja we Włoszech była znana jako arte nuovastile florealestile moderno, a szczególnie stile Liberty.

Bardzo oryginalne odmiany stylu pojawiły się w Barcelonie, mniej więcej w tym samym czasie, kiedy styl secesyjny pojawił się w Belgii i Francji. Nazwano go Modernisme po katalońsku i Modernismo po hiszpańsku. Jego najsłynniejszym twórcą był dobrze znany architekt, Antonio Gaudí, który zastosował w Palau Güell (1886–1890) formy kwiatowe i organiczne w bardzo nowatorski sposób . Według UNESCO „architektura parku łączyła elementy ruchu Arts and Crafts, symbolizmu, ekspresjonizmu i racjonalizmu oraz zapowiadała i wpływała na wiele form i technik modernizmu XX wieku”.

Secesja była popularna w krajach skandynawskich i nordyckich, gdzie była zwykle znana jako Jugendstil i często łączona z narodowym stylem romantycznym każdego kraju. Krajem o największej liczbie budynków Jugendstil była wtedy Finlandia, a dokładniej Wielkie Księstwo Finlandii, a następnie część Imperium Rosyjskiego. Z kolei w Rosji słowo Модерн („Modern”) to bardzo kolorowa rosyjska odmiana secesji, która pojawiła się w Moskwie i Sankt Petersburgu w 1898 roku.

Do dzisiaj najwięksi producenci i architekci wzorują się na stylu secesji. Powtarzającymi się ornamentami były kompozycje litery „N”, pszczoły, gwiazdy, orły cesarskie z festonami w dziobach oraz draperie z tkanin. Również często wykorzystywano motywy staroegipskie takie jak np. sfinksy i rzymskie kariatydy oraz płaskie pilastry o złoconych głowicach. Cesarzowa Józefina lubiła łabędzie i dlatego motyw tego ptaka był powszechnie wykorzystywany w zdobieniu porcelany, podłokietników, dywanów i draperii. W ostatnich sezonach nawet dyktatorzy mody zrozumieli to, o czym właściciele samochodów wiedzieli od dawna: duże przestronne wnętrza przy zachowaniu zgrabnej sylwetki to podstawa dobrego samopoczucia i doskonałego stylu.

balkony francuskie w Imperium Wnętrz Kokotów 922

Porte-fenêtre

Balkony francuskie wróciły do łask, po latach zapomnienia. W Paryżu można je spotkać dość często, szczególnie w starych kamienicach dzielnicy łacińskiej. Są to rozwiązania oszczędniejsze, nie zacieniają niższych kondygnacji, ale nie dają też swobodnego widoku.

styl francuski w Imperium Wnętrz Kokotów 922

Styl francuski i elementy loftowe

Nowoczesne paryskie wnętrza umiejętnie łączą założenia klasyczne Art Nouveau z innymi stylami. Tutaj mamy przykład ciekawego wkomponowania bardzo popularnego obecnie stylu loftowego przy zachowaniu klasycznej geometrii secesji.

pokój dzienny w stylu białego glamour

Typowy pokój dzienny

Dekoracje, meble i oświetlenie Art Nouveau charakteryzuje się płynnymi, falistymi liniami, abstrakcyjną lub geometryczną ornamentyką, często pojawiającymi się inspiracjami zaczerpniętymi ze sztuki japońskiej, a także subtelną, pastelową kolorystyką.

Kuchnia w stylu francuskim

We francuskich kuchniach dominują jasne, stonowane barwy. Aranżując w ten sposób kuchnię, możemy wybrać wiele odcieni bieli, np. ecru czy kości słoniowej. Mile widziane są także ciepłe brązy, beże, jaśniutkie błękity i róże, a także delikatne fiolety. Te ostatnie to ukłon w stronę kwiatów lawendy, tak charakterystycznych nie tylko dla Prowansji, ale i całej Francji. Jeśli kochamy lawendę, na jednej ze ścian możemy powiesić obraz lub wieszak ścienny z jej motywem. Ciekawym pomysłem na wprowadzenie lawendy do wnętrza jest też wybranie tablicy w ramce z takim deseniem.

kuchnia w stylu francuskim w Imperium Wnętrz Kokotów 922

We francuskich wnętrzach ma dominować to, co naturalne. Dlatego też w takich stylizacjach rezygnuje się z mebli wykonanych z tworzywa sztucznego. Powinny być one zrobione z naturalnych surowców, najlepiej oczywiście z drewna. Dobrze będą prezentować się drewniane meble, szczególnie wykonane z drewna dębowego bądź orzechowego, posiadające delikatnie ugładzone kanty i niewielkie przeszklenia. Meble o opływowej formie, ozdobione różnego rodzaju rzeźbieniami, są bardzo charakterystyczne dla stylu francuskiego. A co ze sprzętami kuchennymi, takimi jak lodówka, zmywarka czy kuchenka? Najlepiej, gdy utrzymane są w stylu retro i też mają opływowe kształty.

We francuskiej kuchni nie może zabraknąć stylowej porcelany. Może to być zastawa stołowa z motywem lawendy. Nie można oczywiście przesadzić z ilością takich wzorów. Ale jeśli nie wybierzemy świeżej lawendy w doniczce, zamiast niej możemy postawić lawendową świecę zapachową. W sklepach dostępne są też np. deski do krojenia z lawendą. Lawendowe dodatki prezentują się naprawdę uroczo. Inny pomysł to wstawienie bukietu z lawendy do wazonu bądź wiklinowego kosza.

Paryż w pigułce | Imperium Wnętrz Kokotów 922

Je m’appelle Paris … et toi?

MONTMARTRE, ART NOUVEAU I SECESJA

Styl francuski we wnętrzach przybiera różne oblicza. Czasem onieśmiela barokowym przepychem, innym razem uwodzi zapachem lawendy i sielskim klimatem Prowansji. Nas zachwyca w wydaniu paryskim, które podobnie jak tamtejsza moda, słynie z doskonałego smaku i niewymuszonej elegancji. Jak wyglądają mieszkania rodowitych Paryżan? Co sprawia, że mają w sobie tyle klasy i uroku? Czy można urządzić mieszkanie w stylu paryskim, nie mieszkając w Paryżu?

Jak łatwo się domyślić, największe pole do popisu mają właściciele mieszkań w starych, zabytkowych kamienicach. Nie oznacza to jednak, że mieszkańcy bloków i domów jednorodzinnych muszą obejść się ze smakiem – wystarczą odpowiednio dobrane materiały, meble i dodatki, żeby przemycić odrobinę paryskiego szyku do każdego wnętrza.

Styl paryski stawia przed nami podobne wyzwania jak styl loftowy. Żeby urządzić wnętrze zgodnie z jego zasadami, a na dodatek zrobić to dobrze, potrzebujemy odpowiedniej przestrzeni. W paryskich mieszkaniach pierwsze skrzypce gra przecież architektura: wysokie sufity, duże okna porte-fenêtre, ściany pokryte sztukaterią, marmurowe kominki, ułożone w jodełkę parkiety.

Art Nouveau

SECESJA W PARYŻU

Art Nouveau w Imperium Wnętrz Kokotów 922

Styl francuski we wnętrzach przybiera różne oblicza. Czasem onieśmiela barokowym przepychem, innym razem uwodzi zapachem lawendy i sielskim klimatem Prowansji. Nas zachwyca w wydaniu paryskim, które podobnie jak tamtejsza moda, słynie z doskonałego smaku i niewymuszonej elegancji. Jak wyglądają mieszkania rodowitych Paryżan? Co sprawia, że mają w sobie tyle klasy i uroku? Czy można urządzić mieszkanie w stylu paryskim, nie mieszkając w Paryżu?

Styl francuski we wnętrzach przybiera różne oblicza. Czasem onieśmiela barokowym przepychem, innym razem uwodzi zapachem lawendy i sielskim klimatem Prowansji. Nas zachwyca w wydaniu paryskim, które podobnie jak tamtejsza moda, słynie z doskonałego smaku i niewymuszonej elegancji. Jak wyglądają mieszkania rodowitych Paryżan? Co sprawia, że mają w sobie tyle klasy i uroku? Czy można urządzić mieszkanie w stylu paryskim, nie mieszkając w Paryżu?

secesyjne wejście do stacji metra Dauphine w Paryżu | Imperium Wnętrz Kokotów 922

Styl francuski we wnętrzach przybiera różne oblicza. Czasem onieśmiela barokowym przepychem, innym razem uwodzi zapachem lawendy i sielskim klimatem Prowansji. Nas zachwyca w wydaniu paryskim, które podobnie jak tamtejsza moda, słynie z doskonałego smaku i niewymuszonej elegancji. Jak wyglądają mieszkania rodowitych Paryżan? Co sprawia, że mają w sobie tyle klasy i uroku? Czy można urządzić mieszkanie w stylu paryskim, nie mieszkając w Paryżu?

Światło i blask

Jak wygląda oświetlenie secesyjne?

secesyjne wejście do stacji metra Dauphine w Paryżu | Imperium Wnętrz Kokotów 922

Oświetlenie w stylu Art Nouveau podkreśla nastrój i nadaje wnętrzom niepowtarzalny blask. Do mieszkania lub domu urządzanego zgodnie ze stylem secesyjnym możemy wybrać zarówno kinkiety w kolorze mosiądzu lub złota, pozwalające na oświetlenie punktowe, a także oświetlenie górne, na przykład secesyjny żyrandol charakteryzujący się falistymi, płynnymi liniami. Ważne są zdobienia z motywami roślinnymi lub geometrycznymi, które powinna posiadać każda lampa secesyjna. Pozwolą na stworzenie komfortowego miejsca do czytania lub wyeksponowanie szczególnie wartych uwagi detali dekoracyjnych.

Eleganckim rozwiązaniem nawiązującym do klasycznego oświetlenia z dawnych lat we wnętrzach w stylu secesyjnym będą również dekoracyjne żyrandole. Wykonane z mosiądzu, z abażurami tradycyjnymi lub płomiennymi skierowanymi ku górze, dzięki czemu światło w równomierny sposób rozprasza się po pokoju i nie męczy oczu, dopełnią całości wykwintnej aranżacji wnętrza nawiązującego do Art Nouveau.

Urokliwym akcentem secesyjnym w kwestii oświetlenia we wnętrzach aranżowanych w tym stylu mogą być również żyrandole florentyńskie. To wyjątkowo piękne lampy, których zdobienia zainspirowane są najczęściej motywami roślinnymi. Wykonane z dbałością o najdrobniejsze detale, lampy w stylu florentyńskim to idealny dodatek do mieszkań lub domów, których mieszkańcy mogą cieszyć się wysokom umieszczonymi sufitami. Bogactwo zdobień lamp florentyńskich pięknie wpasuje się w ich wyszukany, wyjątkowo oryginalny charakter, nawiązując do stylistyki Art Nouveau.

secesyjne wejście do stacji metra Dauphine w Paryżu | Imperium Wnętrz Kokotów 922

Styl francuski we wnętrzach przybiera różne oblicza. Czasem onieśmiela barokowym przepychem, innym razem uwodzi zapachem lawendy i sielskim klimatem Prowansji. Nas zachwyca w wydaniu paryskim, które podobnie jak tamtejsza moda, słynie z doskonałego smaku i niewymuszonej elegancji. Jak wyglądają mieszkania rodowitych Paryżan? Co sprawia, że mają w sobie tyle klasy i uroku? Czy można urządzić mieszkanie w stylu paryskim, nie mieszkając w Paryżu?

Oświetlenie w stylu Art Nouveau podkreśla nastrój i nadaje wnętrzom niepowtarzalny blask. Do mieszkania lub domu urządzanego zgodnie ze stylem secesyjnym możemy wybrać zarówno kinkiety w kolorze mosiądzu lub złota, pozwalające na oświetlenie punktowe, a także oświetlenie górne, na przykład secesyjny żyrandol charakteryzujący się falistymi, płynnymi liniami. Ważne są zdobienia z motywami roślinnymi lub geometrycznymi, które powinna posiadać każda lampa secesyjna. Pozwolą na stworzenie komfortowego miejsca do czytania lub wyeksponowanie szczególnie wartych uwagi detali dekoracyjnych.

Eleganckim rozwiązaniem nawiązującym do klasycznego oświetlenia z dawnych lat we wnętrzach w stylu secesyjnym będą również dekoracyjne żyrandole. Wykonane z mosiądzu, z abażurami tradycyjnymi lub płomiennymi skierowanymi ku górze, dzięki czemu światło w równomierny sposób rozprasza się po pokoju i nie męczy oczu, dopełnią całości wykwintnej aranżacji wnętrza nawiązującego do Art Nouveau.

Urokliwym akcentem secesyjnym w kwestii oświetlenia we wnętrzach aranżowanych w tym stylu mogą być również żyrandole florentyńskie. To wyjątkowo piękne lampy, których zdobienia zainspirowane są najczęściej motywami roślinnymi. Wykonane z dbałością o najdrobniejsze detale, lampy w stylu florentyńskim to idealny dodatek do mieszkań lub domów, których mieszkańcy mogą cieszyć się wysokom umieszczonymi sufitami. Bogactwo zdobień lamp florentyńskich pięknie wpasuje się w ich wyszukany, wyjątkowo oryginalny charakter, nawiązując do stylistyki Art Nouveau.

Art Nouveau

CHARAKTERYSTYKA STYLU

Po wielkich sukcesach nurt Secesji rozciągnął się na całą Europę, a potem na cały Świat. Secesja we Włoszech była znana pod wieloma okresleniami, takimi jak: arte nuovastile florealestile moderno, a szczególnie style Liberty.

Bardzo oryginalne odmiany stylu pojawiły się w Barcelonie, mniej więcej w tym samym czasie, kiedy styl secesyjny pojawił się w Belgii i Francji. Nazwano go Modernisme (w języku katalońskim) i Modernismo po hiszpańsku. Jego najsłynniejszym twórcą był dobrze znany architekt, Antonio Gaudí, który zastosował w Palau Güell (1886–1890) formy zarówno kwiatowe, jak i organiczne, zresztą w bardzo nowatorski sposób. Według organizacji UNESCO „architektura parku łączyła elementy Arts & Crafts, symbolizmu, ekspresjonizmu i racjonalizmu oraz zapowiadała i wpływała na wiele form i technik modernizmu XX wieku”.

Secesja była popularna również w krajach skandynawskich i nordyckich, znanych przecież z surowej i oszczędnej architektury, gdzie była zwykle znana jako Jugendstil i często łączona z narodowym stylem romantycznym każdego kraju. Krajem o największej liczbie budynków Jugendstil była wtedy Finlandia, a dokładniej Wielkie Księstwo Finlandii, a następnie część Imperium Rosyjskiego. Z kolei w Rosji słowo Модерн („Modern”) to bardzo kolorowa rosyjska odmiana secesji, która pojawiła się w Moskwie i Sankt Petersburgu w 1898 roku.

Do dzisiaj najwięksi producenci i architekci wzorują się na stylu Secesji. Powtarzającymi się ornamentami były kompozycje litery „N”, pszczoły, gwiazdy, orły cesarskie z festonami w dziobach czy draperie z tkanin. Nierzadko wykorzystywano motywy staroegipskie, takie jak np. sfinksy i rzymskie kariatydy oraz płaskie pilastry o złoconych głowicach. Cesarzowa Józefina lubiła łabędzie, tak więc motyw tego ptaka był powszechnie wykorzystywany w zdobieniu porcelany, podłokietników, dywanów i draperii. W ostatnich sezonach nawet dyktatorzy mody zrozumieli to, o czym właściciele samochodów wiedzieli od dawna: duże, przestronne wnętrza przy zachowaniu zgrabnej sylwetki to podstawa dobrego samopoczucia i doskonałego stylu.

balkony francuskie w Imperium Wnętrz Kokotów 922

Porte-fenêtre

Balkony francuskie wróciły do łask, po latach zapomnienia. W Paryżu można je spotkać dość często, szczególnie w starych kamienicach dzielnicy łacińskiej. Są to rozwiązania oszczędniejsze, nie zacieniają niższych kondygnacji, ale nie dają też swobodnego widoku.

styl francuski w Imperium Wnętrz Kokotów 922

Styl francuski i elementy loftowe

Nowoczesne paryskie wnętrza umiejętnie łączą założenia klasyczne Art Nouveau z innymi stylami. Tutaj mamy przykład ciekawego wkomponowania bardzo popularnego obecnie stylu loftowego przy zachowaniu klasycznej geometrii secesji.

pokój dzienny w stylu białego glamour

Typowy pokój dzienny

Dekoracje, meble i oświetlenie Art Nouveau charakteryzuje się płynnymi, falistymi liniami, abstrakcyjną lub geometryczną ornamentyką, często pojawiającymi się inspiracjami zaczerpniętymi ze sztuki japońskiej, a także subtelną, pastelową kolorystyką.

Kuchnia w stylu francuskim

We francuskich kuchniach dominują jasne, stonowane barwy. Aranżując w ten sposób kuchnię, możemy wybrać wiele odcieni bieli, np. ecru czy kości słoniowej. Mile widziane są także ciepłe brązy, beże, jaśniutkie błękity i róże, a także delikatne fiolety. Te ostatnie to ukłon w stronę kwiatów lawendy, tak charakterystycznych nie tylko dla Prowansji, ale i całej Francji. Jeżeli kochamy lawendę, na jednej ze ścian śmiało możemy powiesić obraz lub wieszak ścienny z jej motywem. Ciekawym pomysłem na wprowadzenie lawendy do wnętrza jest też wybranie tablicy w ramce z takim deseniem.

secesyjne wejście do stacji metra Dauphine w Paryżu | Imperium Wnętrz Kokotów 922

Styl francuski we wnętrzach przybiera różne oblicza. Czasem onieśmiela barokowym przepychem, innym razem uwodzi zapachem lawendy i sielskim klimatem Prowansji. Nas zachwyca w wydaniu paryskim, które podobnie jak tamtejsza moda, słynie z doskonałego smaku i niewymuszonej elegancji. Jak wyglądają mieszkania rodowitych Paryżan? Co sprawia, że mają w sobie tyle klasy i uroku? Czy można urządzić mieszkanie w stylu paryskim, nie mieszkając w Paryżu?

We francuskich wnętrzach ma dominować to, co naturalne. Dlatego też w takich stylizacjach rezygnuje się z mebli wykonanych z tworzywa sztucznego. Powinny być one zrobione raczej z naturalnych surowców, najlepiej oczywiście z drewna. Dobrze będą prezentować się drewniane meble, szczególnie wykonane z drewna dębowego bądź orzechowego, mające delikatnie ugładzone kanty i niewielkie przeszklenia. Meble o opływowej formie, ozdobione różnego rodzaju rzeźbieniami, są bardzo typowe dla stylu francuskiego. A co ze sprzętami kuchennymi, takimi jak zmywarka, lodówka czy kuchenka? Najlepiej oczywiście, gdy są utrzymane w stylu retro i wszystkie mają także opływowe kształty.

We francuskiej kuchni nie może zabraknąć stylowej porcelany. Może to być zastawa stołowa z motywem lawendy. Nie można oczywiście przesadzić z ilością takich wzorów. Ale jeśli nie wybierzemy świeżej lawendy w doniczce, zamiast niej możemy postawić na przykład lawendową świecę zapachową. W sklepach dostępne są też deski do krojenia z lawendą. Lawendowe dodatki prezentują się naprawdę uroczo. Inny pomysł to wstawienie bukietu z lawendy do wazonu bądź wiklinowego kosza.

Zadzwoń teraz!

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close