Galeria Wnętrz Boho
Styl marokański
Kolorowe lampiony, niskie stoliki i poduszki podłogowe nadają przestrzeniom plenerowym letnią, artystyczną atmosferę. Nie bój się ściany z odważnymi kolorami, łączącej bogate kolory z mocnymi wzorami, aby przywołać scenę z jasnego, marokańskiego bazaru.
Styl europejski
Pomyśl o burleskowych cygańskich taborach, ozdobach z koralików, frędzlach i zasłonach szydełkowych. Takie podejście do pozwoli ci być chaotycznym i niesfornym, a jednocześnie tworzyć z polotem i elegancją. Celem jest, aby odzwierciedlało to Twoją spontaniczność.
Western Boho
Skóry w stylu vintage, frędzle i fotele motylkowe – wysokie baldachimy i niskie łóżka podłogowe. Pomyśl o rustykalnym drewnie i drewnianych meblach z mocnymi materiałami, takimi jak koce i poduszki z konopi, które zmienią Twoją przestrzeń w raj z lat 60.
Modern Boho-Chic
Biel na białym to świetny pomysł do wnętrza w stylu boho. Do tego pomalowane na biało drewniane deski podłogowe, „fikuśny” żyrandol i poduszki w biało-szarych kolorach. Stonowane odcienie i duża ilość roślin stworzą swobodną atmosferę.
Styl rustykalny
Kluczem do dekoracji tego stylu są morskie kolory, które świetnie się komponują z białymi ścianami udekorowanymi obrazkami i wiszącymi gadżetami. Warto zadbać o nietuzinkowy żyrandol. Całość wiejskiego klimatu powinna dopełnić bogata roślinność.
Boho Modern Décor
Podstawą są tutaj dodatki, które – umiejętnie połączone z klasyką stylu – decydują o całym wyglądzie pomieszczenia. Lampki, lustro, obrazki, wykładziny, poduszki, misy czy wazony: im więcej w nich eklektycznych form, tym łatwiej uzyskasz pożądany efekt.
Eklektyczne biuro
Nie bój się łączenia różnych stylów z artystycznymi dekoracjami. Kudłaty marokański dywan w połączeniu z wyściełanym szezlongiem czy nowoczesnym regałem w kształcie sześcianu i akcentów z lat 70-tych może przynieść niespodziewane rezultaty.
Pokój dzienny
Tekstylia i grafika to dwa najprostsze sposoby na wprowadzenie stylu boho. Sięgnij po kolorowy, wzorzysty dywan. Dołóż haftowane poduszki z nadrukiem, koralikami lub frędzlami. Dodaj kolorytu do ścian ciekawie oprawionymi rysunkami i obrazami.
charakterystyka stylu
Czym tak naprawdę jest styl Boho? Przede wszystkim to mieszanka kolorów, faktur i wzorów. Styl Boho łączy wpływy i elementy z różnych kultur i epok. Samo słowo Boho pochodzi od angielskiego bohemian i odnosi się do Czech i języka czeskiego, zanim słowo „czeski” stało się powszechne. W sztuce oznacza styl lub osoby społecznie niekonwencjonalne. Do nich zaliczali się np. Romowie, którzy do dziś licznie zamieszkują tereny Czech i Moraw. Prowadzili oni zawsze niekonwencjonalne życie, bogate artystycznie i koczownicze. W latach 60. i 70. styl boho cieszył się odnowioną popularnością, a wiele kluczowych cech dawnego Boho jest zgodnych z dzisiejszym stylem Boho-chic.
Zasady projektowania Boho są takie, że … nie ma żadnych zasad. Stylowi przyświeca dewiza: „pokaż wszystko, co zgromadziłeś przez całe życie”. Nie ma znaczenia, czy coś „pasuje lub nie” lub masz coś, czego nie powinieneś mieć. Wypełnij wnętrze kolekcją tkanin, wzorów, książek, dzieł sztuki, luster, zabytków lub wspomnień z podróży, a pojawi się szykowny chaos! Drewniane meble w rustykalnej odmianie to pozycja obowiązkowa, eklektyczność i nierówność powierzchni jest wszechobecna, a humor i kicz często wypełniają nowoczesne wnętrza tego stylu. Mimo całej swojej anarchii tworzenia i projektowania, Boho ma kilka wspólnych tematów, które warto śledzić, aby stworzyć bez wysiłku eklektyczną przestrzeń inspirowaną bohemą.
Różnorodność wzorów
Jedyną rzeczą, której nigdy nie brakuje w stylu boho, to wzornictwo. Dodanie wzorów do twego pokoju można jednak osiągnąć na wiele sposobów. Pomyśl: kosze, donice wykonane z różnego rodzaju materiałów, draperie ścienne z makramy, wykładziny z włókien naturalnych, perskie lub tureckie kolorowe dywany, drewniane meble, tapicerka, a nawet grafika i stosy książek – wszystko to może, a wręcz powinno być wzorzyste w stylu Boho! Zawieś gobelin, narzuty na meble, weź różnorakie poduszki i ułóż je na sofie. W boho mówi się: „więcej znaczy więcej”, tak więc dodaj kilka rzeczy, które kochasz!
Wnieś do wnętrza klimat różnych kulturowo przedmiotów i znajdź dla nich odpowiednie miejsce. Baw się kształtami i materiałami, aż poczujesz że stanowią właściwe dopełnienie całości. Nie martw się, jeśli przesadzisz – zawsze możesz to poprawić! Maksymalizm to obecnie niezwykle popularny trend, ale jeśli owo maksymalizowanie przestrzeni nie jest twoją mocną stroną, możesz zastosować bardziej minimalistyczną wersję boho: pozostaw ściany i podstawowe meble w czystej, biało-szarej kolorystyce, za to zwróć uwagę, jak wykorzystać tkane materiały, dywaniki, małe poduszki i naturalne elementy, takie jak drewno i kwiaty, by zachować ilościową równowagę między nimi.
Nie przesadź z czernią!
Jeśli szukasz szykownego, artystycznego wystroju, staraj się trzymać z daleka od dużych, czarnych mebli lub tych z bardzo ciemnego drewna. Tylko jasne materiały! Ciemne są dość ciężkie, podczas gdy jasne drewno zapewni właściwą przewiewność i czyste tło dla kolorów i wzorów twojego wnętrza.
Ciemne wzory i sprzęty powinny być jedynie niewielkim dodatkiem – elementami zakotwiczającymi ogólny wygląd pomieszczenia.
Idź w zielone!
Im więcej, tym lepiej! To bardzo charakterystyczna cecha tego stylu. Praktycznie nie zdarza się, by jakiekolwiek pomieszczenie w stylu boho było pozbawione roślinności. Rośliny po prostu dają ten niesamowity efekt naturalnego środowiska w domowym wydaniu, którego nigdy nie jest za dużo!
Nie zapomnij o roślinach wiszących i winorośli – mogą pomóc w upiększeniu miejsc, które wydają się teraz puste. Marzysz o stylu „urban jungle by boho”? Kaktusy są szczególnie popularne w tym stylu, podobnie z dużymi i szeroko rozłożystymi palmami. Pamiętaj: ludzie ogólnie szanowani otaczają się roślinami, ponieważ dają one pozytywne wibracje!
Oświetlenie z różnych źródeł
Światła sznurkowe, lampiony, modne żyrandole, świece. Użyj wszystkiego! Właściwe oświetlenie jest niezwykle ważnym elementem każdego stylu, więc myślenie o nim podczas projektowania przestrzeni boho nie jest wyjątkiem. Możesz łączyć i dopasowywać dowolne rodzaje źródeł światła, ale bezsprzecznie najlepszym rozwiązaniem dla stylu boho są wisiorki z naturalnego włókna.
Wzorzystość musi być!
Niezliczone ilości znaczków i kształtów są kluczowe w wystroju boho. Jeśli nie czujesz tego, spróbuj najpierw wybrać własną paletę kolorów i pracuj z nią. Na przykład fiolet i złoto albo rdza i granat. Pamiętaj jednak, by nie przedobrzyć i zostawić nieco miejsca na odpoczynek dla oka.
Jeśli masz coś dużego i kolorowego na podłodze, postaraj się aby meble były dość stonowane i jedynie uzupełniały „bijący po oczach” dywan.