Galeria Wnętrz Shabby Chic
Cottage Style
Kapitalny przykład, jak łatwo można nadać pomieszczeniu stylu wiejskości przy zachowaniu dobrego wykończenia. Mimo rustykalnego, obdrapanego charakteru meble sa zadbane i znakomicie oddają wiejskie klimaty, również dzięki licznym kwiatom, kolorowym obiciom czy antycznej wazie.
Modern Shabby Chic
Użycie nowoczesnych mebli nie przeszkadza w oddaniu właściwego charakteru shabby chic, który jest tu akcentowany poprzez dobór jasnych, biało-beżowych kolorów, ławę z naturalnego drewna, wzorzysty dywan i liczne dodatki: lustra, amfory, ozdobne poduszki, lampy i rosliny doniczkowe.
Pokój dzienny
Wnętrza shabby chic są znane z mebli i akcesoriów pełnych charakteru i osobowości. Zacznij więc od neutralnej bazy: jasna, burzowa szarość, złamana biel i odcienie beżu stanowią idealne tło dla eleganckiego, ale i odrapanego wnętrza. Pomyśl o dodatkach, np. plecione kosze, taca, stolik i fotel.
Vintage
Ten nurt wpasowuje się w każde panujące trendy w modzie, gdyż stosowane w nim rozwiązania są nieprzemijające. Idealnie pasuje do stylu shabby chic, w którym chętnie korzysta się ze starych mebli i odkurzonych pomysłów. Ważne, by zachować charakter stylu, np. jasnymi kolorami i licznym dekorem.
Shabby Chic decor
Klasyczne wnętrza w stylu shabby chic mają drewniane, skrzypiące podłogi. Warto zadbać o wielość elementów dekoracyjnych: stojące lustro dające krzywe odbicie, tapeta we wzory, obraz na ścianie, dywaniki na podłodze i rośliny doniczkowe. Stara, skórzana sofa i lekko obdrapana komoda dopełnią reszty.
Ścienne dekoracje
Jeśli Twoje mieszkanie nie jest do końca urządzone w stylu shabby chic, a chciałbyś by jednak przymycić w jakikolwiek sposób ten nurt, warto pomyśleć np. o dużym obrazie na ścianę. Do tego można dorzucić obdrapany stolik, niewielki dywanik na podłogę, a ściany pomalować na biały lub beżowy kolor.
Sypialnia
Jasna pościel w ostrym i pozbawionym zagnieceń materiale nada sypialni bardziej formalny wygląd, a miękka bawełna doda komfortu i przytulności swobodnemu stylowi. Możesz także bawić się aksamitem vintage w niewielkich ilościach, aby podkreślić luksusowe aspekty wystroju wnętrza shabby chic.
Kuchnia
Styl shabby chic najłatwiej uzyskać za pomocą najbardziej widocznych elementów pomieszczenia. W kuchni jest to stół, półki, ściany czy taborety. Zielone okna dają ciekawy kontrast do białych ścian. Do tego dekoracje w postaci ścierek, roślin, półmisków i kuchenny Shabby Chic mamy gotowy!
charakterystyka stylu
Shabby chic to styl nieco „wyświechtany”, naznaczony piętnem czasu, ale o żywym, radosnym wyglądzie. Shabby Chic lubi delikatne kolory, mieszankę stylu vintage i kobiece akcenty. Wystrój wnętrz łączy elegancja i wygoda w przytulnym otoczeniu. Rustykalne meble, wystrój w stylu vintage i warstwy wygodnych materiałów sprawiają, że jest to styl zawsze pożądany.
Powstał w Wielkiej Brytanii, gdzie wyższa klasa średnia poszukiwała odpowiedniego środka wyrazu do odtworzenia estetyki widocznej w okazałych wiejskich domach należące od pokoleń do jednej rodziny. Meble w stylu shabby chic muszą być vintage, ponieważ są przekazywane z pokolenia na pokolenie. Zasłony z reguły wyblakłe, a szezlongi zniszczone, co ma nadawać stylowi elitarny charakter. Angielska klasa średnia poszukiwała niejako argumentu na wprowadzenie zniszczonych lub patynowanych mebli do swoich nowoczesnych wnętrz.
Zapoczątkowany w XVIII wieku, był długo niedoceniany. Dopiero w latach 80-tych ubiegłego stulecia stał się popularny i szybko okazało się, że również ponadczasowy. W projektowaniu był to czas, w którym bogactwo i dekadencja zajmowały centralne miejsce. Można powiedzieć, że styl ten był idealną odpowiedzią na rosnące potrzeby dynamicznie rozwijających się wtedy społeczeństw wysoko rozwiniętych państw Europy Zachodniej. Od eleganckich penthouse’ów po korporacyjne lobby wypełnione błyszczącym marmurem i mosiądzem – niemal każdy dobrze sytuowany człowiek tak właśnie chciał wykończyć swój apartament: wypełniony bogatymi historycznie elementami, na których widać było odpryski farby czy znaleziskami vintage w kobiecym stylu. Tak narodził się Shabby Chic!
Stonowane kolory
Kiedy zaczynasz projektować w stylu shabby chic, zacznij od neutralnego tła. Pomaluj ściany na biało, ewentualnie kremowo, no i trzymaj się drewna, a także podłóg i detali w naturalnych kolorach. Dlaczego? Ponieważ stonowane tło pozwoli wypełnić przestrzeń czarującymi, ożywczymi znaleziskami, bez obawy że przytłoczą miejsce swą obecnością. Pamiętaj, że jest to styl odprężający, który powinien wprowadzać subtelną harmonię przyjemną dla oczu.
Idź w naturalność
Im bardziej naturalne materiały wprowadzisz, tym lepiej dopieścisz estetykę wystroju. Wybierz kawałki drewna z naturalną lub szorstką bejcą; a elementy antyczne oraz vintage są niezbędne, by uzyskać dodatkową głębię. Wybierz bawełniane lub wełniane dywaniki, a także lniane poduszki i narzuty, aby uzyskać naturalny komfort.
Kontrolowany nieład
Wygląd pomieszczeń wyznacza granicę między poukładanym relaksem, a kontrolowanym zagraceniem. Z jednej strony nagromadzenie rzeczy osobistych, takich jak dzieła sztuki, bibeloty i pamiątki, a z drugiej puste miejsca dające minimum przestrzeni. W stylu shabby chic zawsze masz szansę zachować element chłodnego minimalizmu i nowoczesności wnętrza.
Zapanuj nad przypadkowością
Styl shabby chic opiera się na improwizowanym podejściu, więc powinien oddawać atmosferę swobody i komfortu. Wnętrze powinno wyglądać tak, jakby wszystko zostało po prostu zrzucone w jedno miejsce przez przypadek. Nie jest to proste, zwłaszcza jeśli jest się przyzwyczajonym do bardziej liniowych i nowoczesnych stylizacji. Najłatwiej to osiągnąć poprzez dopasowanie do siebie elementów umieszczonych pod różnym kątem, np. stolik do kawy ustawiony nieco z boku i umieszczonym pod nim ukośnie dywanikiem.
Meble
W sypialni częstym elementem wystroju shabby chic są metalowe zadaszenia i ramy łóżek, ponieważ są eleganckie i solidne, choć niezbyt imponujące. Wybierz postarzaną szafę, żeby uzyskać bardziej tradycyjny wygląd lub wybierz jasno pomalowaną komodę lub toaletkę, aby uzyskać bardziej eklektyczny i wyrazisty charakter.
Zaprowadź eklektyczność w jadalni: skompletuj krzesła z różnych styli wokół starego, żużytego zębem czasu stołu, a na wierzch daj jasny, wzorzysty obrus. Białe, drewniane meble kuchenne są z reguły przyjemnym odejściem od wszystkiego, co pastelowe.
Akcesoria i tekstylia
Dekorowanie w stylu shabby chic nie jest trudne – wystarczy uwolnić wyobraźnię i dać się ponieść fantazji. Zawieś różnorodne dzieła sztuki i umieść rzeźby wraz z niedopasowaną gamą luster, aby dodać wymiaru i światła. Ułóż dywaniki, a na sofę połóż poduszki i narzuty – w ten sposób łatwo uzyskasz domową, przytulną atmosferę.
Pamiętaj o roślinności, która ożywia każde pomieszczenie. Zgodnie z nurtem shabby chic wszystko, co naturalne jest jak najbardziej akceptowalne w tym stylu. Zadbaj o większe kwiaty, np. palmy i kaktusy, które w zestawieniu z małymi roślinami doniczkowymi będą nadawać ton całemu pomieszczeniu.
Oświetlenie
Jeśli kochasz naturalne światło, wybierz przeźroczyste zasłony, które przepuszczą go w maksymalnej ilości. Pamiętaj, że styl shabby chic ponad wszystko kocha naturę. Tam, gdzie potrzebujesz sztucznego oświetlenia, wybierz zabytkowe lampy o różnych rozmiarach i materiałach oraz dodaj odrobinę blasku subtelnym żyrandolem.