Galeria Wnętrz styl loftowy

wykończenie pod klucz w stylu loftowym | Imperium Wnętrz Kokotów 922

Przerobiony magazyn

Od tego się wszystko zaczęło. Opuszczone magazyny były rajem dla artystycznej duszy. Zero przymusu, jedynie dobra wola tworzenia. W dodatku, to co niewykończone mogło być … wykończone. Łatwość adaptacyjna i niska cena opuszczonych składów dała podwaliny pod nowy styl we wnętrzach.

wykończenie pod klucz w stylu loftowym | Imperium Wnętrz Kokotów 922

Kuchnia

Nie ma jednej zasady na wykończenie kuchni. Można to zrobić bardzo klasycznie, jak na zdjęciu obok, ale można też przemycić tylko niektóre elementy nawiązując jedynie do stylu loftowego, np. czarne ramy okienne ze szprosami oraz fragment ceglanej ściany. Białe meble o prostych liniach uzupełniają całość.

wykończenie pod klucz w stylu loftowym | Imperium Wnętrz Kokotów 922

Styl klasyczny

Tu mamy wszystko, co definiuje ten styl: ceglane i betonowe ściany, szaro-cementowe podłogi, drewniane meble z czarnymi wykończeniami i przestronne, jasne pomieszczenie z dużymi oknami w czarnych, stalowych ramach. Do tego proste oświetlenie z metalowymi i szklanymi abażurami.

wykończenie pod klucz w stylu loftowym | Imperium Wnętrz Kokotów 922

Wnętrza biurowe

Oto, jak ciekawie można wykorzystać styl loftowy przerabiając magazyn na biura. Zwraca uwagę nietypowe wykończenie sufitu w postaci półkolistych ceglanych wnęk, drewniana klepka na podłodze zamiast betonu i filary metalowe ze starej, ulicznej latarni. Dobrym pomysłem jest szklane przepierzenie ze szprosami.

wykończenie pod klucz w stylu loftowym | Imperium Wnętrz Kokotów 922

Salon

Powinien przede wszystkim być przestronny, a od części kuchennej oddzielony na przykład ceglaną ścianą. Umeblowanie minimalistyczne, by nie wywołać efektu zagracenia. Do tego podłoga z mikrocementu, najlepiej w kolorze jasnoszarym. Akcenty loftowe można dać za pomocą akcesoriów: lampa, nietypowe krzesła, gadżety i zasłony okienne.

wykończenie pod klucz w stylu loftowym | Imperium Wnętrz Kokotów 922

Kuchnia z jadalnią

Mamy tu wszystko, co charakteryzuje styl loftowy: wysokie wnętrze, grube przemysłowe rury z zaworami, jasne i przestronne miejsce, ceglana ściana … zwraca uwagę konstrukcja sufitowa oparta na stalowych kratownicach, które świetnie się komponują z tematyką loftową. Jedyną odmiennością jest opłytkowana na biało ściana kuchenna i brak typowych, loftowych okien.

wykończenie pod klucz w stylu loftowym | Imperium Wnętrz Kokotów 922

Hotelowe lobby

Jak najbardziej można go wykończyć w stylu industrialnym. W tym przypadku mamy przemycone jedynie niektóre jego elementy, które jednak decydują o loftowym wyglądzie całego pomieszczenia: duże okna ze szprosami, stolik i ścianka szklana, a także balustrada na antresoli. Wszystko utrzymane w loftowej kolorystyce bieli, czerni i szarości.

wykończenie pod klucz w stylu loftowym | Imperium Wnętrz Kokotów 922

Łazienka

Zwykle jest wykończona w jasnych, stonowanych kolorach. Ściany i podłogi są z reguły wyłożone betonem przemysłowym, a przez sufit poprowadzone są czarne przewody elektryczne oraz grube rury instalacji klimatyzacyjnej i wentylacyjnej. Wanna często wolnostojąca przy dużym oknie ze szprosami. Dla podkreślenia stylu dobrze jest zamontować lustro w czarnej ramie.

charakterystyka stylu

Jeżeli weźmiemy pod uwagę najnowsze trendy w projektowaniu wnętrz, które nawiązują do wręcz idyllicznej radości z życia, nie jest zaskoczeniem, że w ciągu ostatnich kilkunastu lat zauważyliśmy ogromny wzrost liczby klientów pytających o wykończenia w stylu loftowym – i nie bez powodu.

Wystrój w stylu loftowym łączy elegancką nowoczesność i urok starego świata z organicznym, żywym klimatem, tworząc idealną grę kontrastów. Ale co tak naprawdę oznacza aranżacja wnętrz w tym stylu? Jak sprawić, by już na etapie projektowania ten styl odziaływał na nas pozytywnie i nie stawał się ciężkim, trudnym do zniesienia motywem?

Kiedy mamy na myśli styl industrialny, często kojarzymy go z poddaszem, zapuszczonymi magazynami, dużymi i czarno-metalowymi oknami, surowym niewykończonym drewnem i odsłoniętymi cegłami. Tymczasem jest wręcz przeciwnie, ten styl projektowania ma zastosowanie nie tylko w środowiskach miejskich. Co więc sprawia, że ​​aranżacja wnętrz w stylu loftowym wydaje się dziś być tak opłacalna i jak można to zrobić, by klient przyjął loftowe rozwiązania z ufnością?

Czym tak naprawdę jest styl loftowy?

Przede wszystkim nawiązuje do luźnego i bezproblemowego, nie mającego wręcz żadnego sensu wystroju, który czerpie inspirację z przyciężkiego wyglądu magazynów, fabryk i innych konstrukcji przemysłowych. Wystrój w stylu loftowym składa się z usuniętych detali architektonicznych, w tym użycia gołych cegieł, metali i drewna, a także materiałów odzyskanych i pochodzących z recyklingu. Meble w stylu loftowym są zwykle wytrzymałe i często pochodzą z odzysku, np. z podwórkowych znalezisk. Największą korzyścią w tworzeniu domów lub mieszkań w tym stylu jest to, że będziesz mieć możliwość dostosowania ich unikatowego wyglądu za pomocą mebli i dekoracji.

Planując salon w stylu loftowym, pamiętaj o zachowaniu maksimum komfortu, chociaż wszystko powinno być przycięte do absolutnego minimum. Wybierz meble, które mają prosty wygląd, starą solidną tapicerkę w naturalnych wzorach i neutralnych kolorach.

Za co pokochasz styl loftowy?

  • loftową aranżację wnętrz cechuje przyjemna elastyczność. Składający się głównie z neutralnych odcieni i materiałów, które skupiają się na unikalnych wzorach, styl ten łatwo uzyskać dzięki oświetleniu, dekoracjom i meblom.
  • mimo swojej prostoty i minimalistycznych zapędów, styl ten odważnie zestawia to, co współczesne i przestarzałe tworząc świetne, ponadczasowe i przemyślane rozwiązania.
  • ma przyjazne dla środowiska podejście do projektowania wnętrz, ponieważ zachęca do korzystania z materiałów  odzyskanych i przetworzonych.
  • nie jest istotne wygładzanie jakichkolwiek niedoskonałości czy niedoróbek, by zapanować nad aranżacją, która i tak kładzie przecież nacisk na to, co surowe i naturalne.

Kiedy i jak powstał styl loftowy?

Choć niewiele wiadomo o początkach i genezie powstania, powszechnie przyjmuje się, że styl ten rozwinął się na początku XX wieku. Pod koniec drugiej rewolucji przemysłowej tendencja do globalizacji stawała się coraz bardziej widoczna. Zamykano setki fabryk, które albo plajtowało albo przenosiło swoją działalność do innych krajów, w wyniku czego budynki przemysłowe zostawały puste i niszczały, a razem z nimi wysokiej jakości materiały.

Ponieważ od wczesnych lat 90-tych większość miast na świecie dopadł wyż demograficzny, naturalną koleją rzeczy nastąpił brak budynków mieszkalnych. Logicznym rozwiązaniem stało się przekształcanie niszczejących i opuszczonych obszarów przemysłowych w dzielnice mieszkaniowe poprzez proces gentryfikacji czyli dokonując zmiany charakteru części miasta.

Zamiast ukrywać nietknięte piękno budynków przemysłowych, doświadczeni architekci i właściciele domów jako pierwsi przekształcili plany w stylu loftowym w trwający trend, wychwalający gołe ściany, detale architektoniczne i oryginalne części budynku.

Kluczowe cechy

Jak nadać miejscu loftowy charakter? Już na etapie projektowania warto wziąć pod uwagę jego najważniejsze cechy, aby mieć pewność uzyskania właściwego czyli loftowego wyglądu:

  • materiały – unikaj używania pluszowych tkanin w połączeniu z loftowymi meblami. Zamiast tego wykorzystaj coś użytkowego i starego, czemu możesz dać drugie życie. Przeszukaj lokalne sklepy z antykami w poszukiwaniu mebli wykonanych z drewna, aluminium, żelaza, stali, cyny, kamienia i miedzi – to typowe surowce loftowe. Pamiętaj też, że postarzałe elementy metalowe, nieobrobione drewno podłogowe, kamienne blaty i gołe stalowe belki są idealnym wypełnieniem industrialnego pomieszczenia.
  • kolory – trzymaj się neutralnych palet, na które składają się szarość, czerń i biel. Ciemniejsze barwy traktuj wyłącznie jako dodatek do stworzenia nastrojowego klimatu. Wprowadzaj indywidualizm i zdziwienie dzięki żywej sztuce, która będzie kontrastować z – jakby nie patrzeć – ogólnomęskim charakterem tego stylu.
  • kształty – na loftowy wystrój składają się głównie kwadratowe linie i blokowe formy, które promują użytkową spójność miejsca. Nie oznacza to oczywiście, że musisz unikać organicznych krzywizn i abstrakcyjnych kształtów, ale ograniczaj je do minimum, aby zachować dobrze określony, loftowy klimat.
  • akcesoria – ogranicz ich użycie do niezbędnego minimum. Dekorując sypialnię, zadbaj najpierw o porządek i czystość powierzchni. Poszukaj mebli i akcesoriów do sypialni, które nawiązują do czasów przeszłych, a jednocześnie pozostają współczesne. Uzupełnij je dużymi, abstrakcyjnymi obrazami ściennymi, metalowymi konstrukcjami i innymi interesującymi przedmiotami odzyskanymi np. ze szrotów czy graciarni. Nada to bezdyskusyjnego, loftowego wyglądu, który powinien być chłodny i męski, ale z unikalnymi akcentami.

Przydatne wskazówki

  1. zacznij od neutralnej palety kolorów – zauważ, że w stylu loftowym odważne odcienie są zachowane dla drobnych detali, podczas gdy większość przestrzeni promieniuje neutralnymi tonami. Styl opiera się głównie na kombinacjach neutralnych kolorów, aby stworzyć czysty, oszczędny i harmonijny wygląd. W przypadku łazienki odsłonięta cegła i białe płytki stanowią niezbędne połączenie wykończone szklanymi elementami w czarnej, metalowej ramie.
  2. zdecyduj się na otwartą przestrzeń – domy i mieszkania w stylu loftowym są zwykle przestronne i świetnie współgrają z ogólną otwartością wnętrza i zamieszkujących go osób. Strategicznie, poukładaj meble w sekcje, żeby rozbić przestrzeń, która może czasami wydawać się przytłaczająca i trudna do udekorowania.
  3. połącz drewno z metalem – mieszanie starego z nowym jest wręcz pożądane! Najlepszym sposobem na osiągnięcie tego kontrastu jest połączenie różnych rodzajów metalu i drewna w całym pomieszczeniu. Możesz na przykład mieć zabytkową, drewnianą toaletkę i lustro w stalowej ramie w łazience.
  4. upewnij się, że oświetlenie jest właściwe tematycznie — powinno być wykonane z metalu i składać się z kombinacji lamp wiszących i stojących. W przypadku tych pierwszych powinny one być nisko zawieszone i z szerokimi abażurami. Wielokierunkowe lampy stojące oraz wszelkie lampy z tzw. odzysku najczęściej wspomagają oświetlenie górne i pełnią funkcję dekoracyjną.
  5. zastanów się nad posadzką z polerowanego betonu – chociaż drewniane podłogi są podstawą stylu przemysłowego, polerowany beton jest ultranowoczesną i niedrogą opcją.
  6. nie zasłaniaj instalacji – jednym z charakterystycznych cech wnętrza w stylu loftowym jest obecność elementów, które większość ludzi ukrywa, takich jak przewody i rury. Taki design jest bardzo powszechny, np. w mieszkaniach przerobionych ze składów lub magazynów.
  7. dołącz akcesoria przemysłowe – kluczem do nadania loftowego klimatu jest poczucie, że znajdujesz się w efektownej, fabrycznej scenerii. Najlepszym sposobem na to jest użycie akcesoriów. Świetnym pomysłem będzie udekorowanie wnętrza uratowanymi od zezłomowania maszynami i częściami fabrycznymi, a także zabytkowymi fotografiami i znaleziskami ze skóry.
  8. zapełnij wnętrze działami sztuki: mogą to być zawieszone na ścianie ilustracje i grafiki oprawione w czarne ramy lub metalowe rzeźby przedstawiające abstrakcyjne formy. 

Podsumowując, wiele osób nie do końca rozumie istotę stylu loftowego i sprowadza go do dużego pomieszczenia, ceglanej ściany i dużych, kratowanych okien. Pomijanie pozostałych rzeczy, takich jak kolory, akcesoria, aranżacja wnętrza czy sposób jego wykończenia sprawia, że zamiast fajnego, industrialnego oblicza otrzymujemy jedynie mocno zdeformowaną namiastkę stylu.

Pamiętajmy, że aranżacja wnętrz w stylu loftowym przybiera wiele form, a piękno jej realizacji tkwi w dobrym guście właściciela, wiedzy projektanta i właściwym doborze firmy wykończeniowej.

Zadzwoń teraz!

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close